Kastracja kota Porady

Koty to wspaniałe zwierzęta, które mają miliony miłośników, a urok małych kociąt potrafi skruszyć nawet serce z kamienia. Niestety znalezienie domu dla kociego potomstwa nie jest wcale łatwym zadaniem. A koty są przecież bardzo płodnym gatunkiem. Samica potrafi urodzić nawet siedmioro kociąt w jednym miocie i może zajść w ciążę wielokrotnie w ciągu roku. Aby zapobiegać przepełnionym schroniskom i wzrastającej liczbie bezdomnych zwierząt, najbardziej humanitarną czynnością, jaka pozostaje właścicielom czworonogów, jest ich kastrowanie.

Zabieg kastracji to też rozsądna decyzja, jeśli chodzi o profilaktykę zdrowotną – niezależnie od rasy zapobiega wielu powikłaniom i przewlekłym chorobom. Kastracja ma ponadto pozytywny wpływ na zachowanie kota i komfort jego życia. W niniejszym artykule dowiesz się więcej na ten temat.

Decyzja o wykastrowaniu kota wiąże się z wieloma pytaniami i wątpliwościami. Po pierwsze należy pamiętać, że jest to bezpieczny zabieg, który wbrew obiegowym opiniom niesie za sobą więcej plusów niż negatywnych skutków. Kastracja jest także wyrazem odpowiedzialnej postawy właściciela, a rosnąca w ostatnich latach popularność tego typu zabiegów potwierdza, że nie ma się czego obawiać.

Na czym polega kastracja kota

Kastracja to zabieg chirurgiczny mający na celu uniemożliwienie zwierzęciu dalszego rozmnażania się. Jego skutki są stałe i nieodwracalne. W przypadku kocura zabieg polega na usunięciu jąder z worka mosznowego, zaś u kotek amputowane są jajniki, niekiedy również macica. Zabieg przeprowadza się pod narkozą. Choć opis brzmi poważnie, jest to standardowa i nieskomplikowana procedura weterynaryjna – u kocura operacja może trwać zaledwie kilkanaście minut.

Mówiąc o kastracji kotów, bardzo często stosuje się zamiennie termin „sterylizacja”. Niekiedy słyszy się też, że kocury są kastrowane, a kotki są sterylizowane. Są to jednak błędne rozróżnienia – sterylizacja ma co prawda na celu to samo co kastracja, jednak w jej przypadku gonady nie są usuwane, a jedynie podwiązywane. W dzisiejszych czasach odchodzi się od zabiegu sterylizacji ze względu na możliwość wystąpienia w przyszłości powikłań wynikających z pozostawienia narządów rodnych oraz w obawie przed nowotworami.

W jakim wieku kastrować kota

Zdania co do wieku, w jakim należy kastrować koty, są podzielone. Jedni weterynarze przestrzegają przed powikłaniami spowodowanymi wczesnym zabiegiem, a inni straszą poważnymi chorobami ze względu na zbyt późną kastrację. Coraz więcej badań wskazuje jednak na to, że zalecana jest jak najwcześniejsza kastracja. Niesie to za sobą kilka istotnych plusów.

Po pierwsze, jeśli wykastrujemy kotkę przed pierwszą rują, to minimalizujemy właściwie do zera ryzyko zachorowania samicy na nowotwór sutka. Po drugie, kastrowane w młodym wieku koty mają łagodniejszy charakter – dzięki wczesnemu zabiegowi w organizmie zostaną zahamowane zmiany hormonalne, które wpływają zarówno na zdrowie, jak i zachowanie naszego pupila.

U kocurów najlepszy czas na zabieg to okres pomiędzy szóstym a ósmym miesiącem życia – samce zaczynają wtedy dojrzewać płciowo. Należy podkreślić, że taka wczesna kastracja nie hamuje wzrostu zwierzęcia. Osiągnie ono takie same rozmiary jak koty niekastrowane.
Jeśli chodzi o kastrację kotek, to najkorzystniejszym czasem na zabieg jest szósty miesiąc życia, kiedy samica nie miała jeszcze pierwszej rui. Im później zdecydujemy się na kastrację kotki, tym większe zagrożenie nowotworem sutka i ropomaciczem. Dodatkowy atut wczesnego zabiegu to bardzo krótki czas rekonwalescencji – młody zwierzak wraca do formy już po około trzech dniach.

Kastracja kota – przygotowanie i przebieg zabiegu

Zwierzę, które ma przystąpić do zabiegu, musi być przede wszystkim zdrowe. Weterynarz przed zabiegiem zleca badania krwi, które mają na celu wykluczenie problemów z nerkami i wątrobą. Nasz pupil przed procedurą powinien być na czczo, ponieważ zabieg kastracji przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym (narkoza). Jeśli lekarz nie zaleci inaczej, to kocią głodówkę należy zaplanować dwanaście godzin przed zabiegiem. Co do podawania wody, są pewne rozbieżności ze względu na możliwość zastosowania różnych środków znieczulających – jedni weterynarze zalecają właścicielom odstawienie wody dwie godziny przed zabiegiem, inni pozwalają zaś na płyny nawet tuż przed zabiegiem.

Zabieg kastracji zaczyna się od podania znieczulenia ogólnego. U kocurów usuwa się owłosienie z okolic moszny i robi nacięcie. Następnie amputuje się jądra, a moszny nie zszywa się ponownie ze względu na szybki proces gojenia. U kotek zabieg kastracji jest bardziej złożony – weterynarz musi otworzyć jamę brzuszną w celu usunięcia jajników oraz macicy. Nacięcie ma około dwóch centymetrów i zależnie od lekarza wykonywane jest albo z boku, albo centralnie na brzuchu. Po zabiegu lekarz zakłada szwy, które zdejmuje się po dziesięciu dniach.

Kastracja to prosta procedura, dlatego kot jest gotowy do odbioru jeszcze tego samego dnia, w którym odbywał się zabieg. Zwierzę powinniśmy zabierać z lecznicy już po wybudzeniu z narkozy. Kocury nie wymagają takiej opieki po zabiegu jak kotka, ale i tak warto wziąć sobie w dniu zabiegu wolne. W przypadku samicy lepiej umówić zabieg przed weekendem, ponieważ kotka będzie potrzebowała opieki przez dwa, trzy dni. Pielęgnacja zwierzaka po operacji obejmuje jedynie kontrolowanie powstających blizn i utrzymywanie ich w czystości.

Najważniejsze są pierwsze godziny po operacji, kiedy kot jest skołowany po narkozie. Wówczas trzeba doglądać pupila i dbać o jego bezpieczeństwo. Należy też uzbroić się w cierpliwość, gdyż może się zdarzyć, że kot odda mocz w jakimś przypadkowym miejscu. Jeśli posiadamy zwierzaka, który wychodzi na dwór, weterynarze zalecają trzymanie go przez okres rekonwalescencji w domu.

Kastracja kota – plusy i minusy

Kastracja pozytywnie wpływa na zdrowie kota. Brak narządów rodnych zapobiega chorobom nowotworowym zarówno u samic, jak i samców oraz mniej groźnym, acz kłopotliwym zarówno dla zwierzaka, jak i właściciela schorzeniom. Dodatkowo w przypadku kotek po usunięciu macicy nie wystąpi bardzo groźne ropomacicze, które często kończy się śmiercią. Wiele badań podkreśla, że zabieg kastracji potrafi przedłużyć życie kocura nawet dwukrotnie.

Kolejną zaletą kastracji jest korzystny wpływ na zachowanie pupila. Agresywność spowodowana wysokim poziomem testosteronu znika, a kocur staje się łagodniejszy i mniej skłonny do bójek czy nocnych eskapad. Większość kotów po kastracji zaprzestaje znaczenia terenu (im wcześniej zostanie przeprowadzony zabieg, tym mniejsza szansa na to, że kot w ogóle zacznie teren znaczyć).

Jeśli chodzi o minusy, często się słyszy, że przez kastrację koty mają skłonności do tycia. Wielu hodowców i weterynarzy obala ten mit – niezależnie od tego, czy posiadamy kota kastrata, czy też niekastrowanego, to jego waga uzależniona jest tylko od prawidłowej i zbilansowanej diety, dobranej pod konkretnego zwierzaka. Kolejnym mitem jest pogląd, że koty po kastracji są bardziej narażone na choroby związane z zakażeniem układu moczowego. Statystycznie podobny odsetek kotów przed i po kastracji ma problemy z chorobami układu moczowego.

Kastracja kota – cena zabiegu

Oczywiście nie ma jednego i stałego cennika dotyczącego zabiegu kastracji. Wszystko zależy od wybranej lecznicy czy wielkości miasta, w który mieszkamy. Koszty zabiegu mieszczą się jednak w granicach dwustu do trzystu złotych. Trzeba pamiętać, że ze względu na bardziej złożony zabieg kastracja kotki będzie trochę droższa niż ta sama usługa przeprowadzona u kocura.